رصدخانه ابوریحان بیرونی

رصدخانه ابوریحان بیرونی

رصدخانه ابوریحان بیرونی

تماشای آسمان در شب یکی از شگفت انگیزترین تجربیاتی است که هرگز از خاطر انسان نمی رود. در سفر به شیراز، می توان سفری نیز به آسمان داشت. تماشای سوسوی ستارگان، صورت های فلکی و کهکشان راه شیری، از پشت یک تلسکوپ حرفه ای، بسیار حیرت انگیز است. حتی اگر به نجوم و ستاره شناسی علاقه ای ندارید، این تجربه را از دست ندهید.

رصدخانه شیراز

با شیراز روم، سایتی فعال در زمینه اجاره منزل مبله در شیراز، همراه شوید تا رصدخانه ابوریحان بیرونی را به شما معرفی کنیم. جایی که در آن می توانید به راحتی شگفتی های آسمان را از نزدیک مشاهده کنید.  

رصدخانه ابوریحان بیرونی

درباره رصدخانه ابوریحان بیرونی

رصدخانه ابوریحان بیرونی در دانشگاه شیراز، مرکزی علمی و بزرگ برای پژوهش و همچنین یادگیری در زمینه علم نجوم و اختر فیزیک در کشور ایران است. ابزارهای رصدی که در این رصدخانه وجود دارند، به گردآوری داده های مشاهداتی کمک شایانی می کنند. البته یکسری از داده های مشاهداتی نیز از طریق همکاری با گروه های بین المللی به دست می آید.

مقالات علمی متعددی از سوی پژوهشگران این رصدخانه در مجلات بین المللی به چاپ رسیده است. این رصدخانه به دانشجویان اجازه می دهد که برای انجام پژوهش های خود در زمینه علم نجوم و کیهان شناسی، از امکانات این رصدخانه استفاده نمایند.

رصدخانه ابوریحان بیرونی، هر سال، کارگاه ها و همایش های مختلفی برگزار می کند. این رصد خانه از سال 1355 آغاز به فعالیت نموده است.

رصدخانه شیراز

بازدید از رصدخانه ابوریحان بیرونی

برای بازدید از این رصدخانه هم می توان به صورت آزاد و هم به صورت سازمانی و یا از طریق مدارس اقدام کرد.

از آنجایی که یکی از هدف های رصدخانه بیرونی، ترویج علم نجوم در میان افراد است، امکان بازدید با هدف آشنایی با این علم، امکان پذیر می باشد. البته برای بازدید ابتدا باید از طریق سامانه مخصوص رصدخانه بیرونی، ثبت نام جهت بازدید از طرف علاقه مندان صورت بگیرد.

برای بازدید چند قسمت پیشنهادی وجود دارد، یکی بازدید از ساختمان خود رصدخانه است. دیگری بازدید از تلسکوپ اصلی که در رصدخانه وجود دارد، می باشد. علاقه مندان می توانند در سمینارهای آموزشی برگزار شده در رصدخانه بیرونی شرکت کنند. یک انتخاب دیگری که برای بازدید آزاد وجود دارد، آموزش صور فلکی و تماشای آسمان در شب با تلسکوپ است که به نظر می رسد این انتخاب بسیار مناسب باشد. تجربه تماشای آسمان شب با تلسکوپ و غرق شدن در دنیای ستارگان، تجربه ای است که شاید کمتر نصیب شما شود.

رصدخانه ابوریحان بیرونی

چه به صورت آزاد بخواهید از رصدخانه ابوریحان بیرونی بازدید کنید و چه از طریق مدرسه و یا اداره محل کار خود، باید شرایط بازدید را رعایت کنید.

این شرایط شامل تعداد بازدیدکنندگان است. باید تعداد افرادی که به بازدید می روند، حداقل 15 نفر باشند. اگر تعداد شما کمتر از این است، خود رصدخانه به دلخواه افرادی را به زمان بازدید شما اضافه می کند. حداکثر تعداد افراد بازدید کننده مدارس 70 نفر و حداکثر افراد بازدید کننده از طریق سازمان ها 35 نفر هستند.

زمان بازدید بسیار مهم است. در روزهای بارانی امکان بازدید به هیچ عنوان وجود ندارد و در صورتی که ثبت نام کرده باشید، تاریخ آن به روز دیگری موکول خواهد شد.

شما خود می توانید زمانی را که تمایل دارید از رصدخانه بازدید کنید را در هنگام ثبت نام پیشنهاد دهید، ولی تصمیم گیری نهایی در خصوص زمان بازدید شما از طریق رصدخانه بیرونی صورت می گیرد.

معمولاً ساعت های بازدید در ایام زمستان از ساعت 17 الی 19 و در ایام تابستان از ساعت 19 الی 21 است.

 

هزینه بازدید از رصدخانه بیرونی

بازدید از رصدخانه بیرونی برای دانشجویان دانشگاه شیراز و همچنین دانش آموزان مدارسی که تابعه دانشگاه شیراز هستند، به صورت رایگان می باشد.

سایر افراد، بسته به نوع عنوانی که دارند، باید نفری، هزینه ای بین 4000 تومان تا 8000 تومان پرداخت نمایند.

پرداخت هزینه در هنگام ثبت نام در سایت رصدخانه بیرونی و از طریق سامانه متعلق به پرداخت الکترونیکی صورت می گیرد.

 

دسترسی به رصدخانه ابوریحان بیرونی

رصدخانه ابوریحان بیرونی در درون مجتمع ارم در دانشگاه شیراز قرار گرفته است. این رصدخانه در بالای یک تپه قرار دارد. مسافت این رصدخانه تا ورودی مجتمع پردیس ارم در حدود 2 کیلومتر است.

رصدخانه در شیراز

رصدخانه ابوریحان بیرونی یک جاذبه گردشگری

رصدخانه ابوریحان بیرونی، دومین رصدخانه پس از مراغه در کشور است و البته در بین رصدخانه های فعال در خصوص رصد و تحقیقات، نخستین جایگاه را به خود اختصاص داده است.

این رصدخانه توسط پروفسور ثبوتی تأسیس شده و در ارتفاع 1734 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

تماشای آسمان در شب به همراه توضیحاتی که توسط متخصصین در این رصدخانه ارائه می شوند، به عنوان یکی از جاذبه های شهر شیراز شناخته می شود.

شیراز روم به شما پیشنهاد می کند، که حتماً قبل از آنکه سفر خود را به شیراز آغاز نمایید، به سایت رسمی رصدخانه ابوریحان بیرونی بروید و به تعداد افرادی که قصد سفر با آنها را دارید، برای بازدید از این رصدخانه ثبت نام به عمل بیاورید. ممکن است در سایر سفرهای خود به مناطق مختلف چنین امکانی وجود نداشته باشد.

به ویژه برای کودکان و دانش آموزان، بازدید از رصدخانه ابوریحان بیرونی، بسیار آموزنده و تأثیرگذار و در عین حال سرگرم کننده است.

سایت شیرازروم، یک سایت تخصصی در خصوص اجاره آپارتمان مبله در شیراز است. با مراجعه به این سایت، انواع آپارتمان ها و منازل حیاط دار را مشاهده می کنید که برای اجاره به شما معرفی شده اند.

در سفر به شیراز، به ویژه اگر به صورت گروهی سفر می کنید، اجاره یکی از این منازل مبله از نظر اقتصادی برای شما به صرفه تر از هتل است.

از ویژگی های این منازل مبله بودن آنهاست و اینکه تمامی منازل مجهز به امکانات ضروری و موردنیاز مسافران هستند. آشپزخانه منازل تمامی تجهیزات ضروری برای آشپزی را شامل می شود. علاوه بر آن تخت، تلویزیون، حمام و سرویس بهداشتی تمیز در اختیار شماست.

از نظر دسترسی، آپارتمان های مبله شیراز در نقاطی مناسب و قابل دسترس قرار دارند و شما می توانید با اجاره هر یک از این منازل، هر چند روزی که می خواهید بدون دغدغه در شهر شیراز بمانید.

بـا شـــیرازروم

وقـــت سفـــر

ســریــع و راحت

خــونه پیــدا کن

تازه ها

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران، با شیوع بیماری...

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

سفر در زیباترین جاده های ایران

سفر در زیباترین جاده های ایران، بارها برامون پیش اومده...

سفر در زیباترین جاده های ایران

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید. تقریبا همه ما اهداف...

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟ اصطلاح ” عهد...

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید. هرساله، بسیاری...

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟ همیشه وقتی...

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین...

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان