موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی شیراز

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی شیراز

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز

سفر به شیراز، سفری جذاب و به یادماندنی است. سفری است که تا مدتها می توان از خاطرات آن سخن گفت. تنوع بالای جاذبه های گردشگری این شهر، هر نوع سلیقه ای را راضی می کند. در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری شهر شیراز، در این بخش با شیراز روم همراه شوید تا با یک موزه تماشایی در شهر شیراز بیشتر آشنا شویم.

 

آشنایی با موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز در سال 1353 و در اسفندماه تأسیس شد. این موزه از بخش های مختلفی تشکیل شده است. هدف از تأسیس این موزه، ارتقاء سطح دانش و آگاهی عموم مردم در خصوص موجودات و محیط زیست است. رسالت آموزش بر عهده یک دانشگاه است و این دانشگاه به خوبی از پس این مأموریت عظیم خود برآمده است. 

بخش های مختلف این موزه شامل گیاه شناسی، حشره شناسی، جانورشناسی، زمین شناسی، مردم شناسی و غیره هستند که هر بخش به عنوان یک رفرنس برای پژوهشگران و علاقه مندان به این علوم مورد استفاده قرار می گیرد. گردشگران، دانشمندان و پژوهشگران زیادی هر ساله به بازدید از این موزه می پردازند.

 

آدرس موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز

دسترسی به این موزه در شیراز بسیار راحت است. نشانی آن، بلوار مدرس، خیابان آزادگان است. فقط ضروری است که قبل از بازدید از این موزه از طریق سامانه مربوط به آن اقدام به رزرو نوبت برای بازدید نمایید.

این موزه از ساعت 8 الی 16 باز است ولی در پنج شنبه ها و جمعه ها و روزهای تعطیل رسمی از ساعت 9 صبح باز می شود.

موزه های شیراز

بخش های مختلف موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز

بخش جانور شناسی:در این بخش بالای 1055 نمونه از انواع مختلف جانوران به غیر از حشرات وجود دارند. این جانوران در دو بخش بزرگ مهره داران و بی مهرگان تقسیم بندی شده اند و در سالن های مرکزی در دو طبقه، برای بازدید علاقه مندان به نمایش گذاشته شده اند.

نمونه های زیبای حیوانات به همراه یک آکواریوم 7 متری که در آن ماهی های متعلق به آب شیرین و همچنین انواع مارها به نمایش گذاشته شده اند، را در این موزه مشاهده می کنید.

در این بخش، نمونه های عجیب الخلقه نیز به نمایش گذاشته شده اند، مانند مرغ چهارپا، گوساله دو سر، قوچ چهارشاخ و غیره.

همچنین انواع نرمتنان، اسفنجها، بندپایان و خارپوستان را نیز در بخش جانورشناسی موزه مشاهده می کنید.

موزه تاریخ طبیعی

بخش حشره شناسی:
در بخش حشره شناسی موزه سه قسمت وجود دارد، پژوهش، آموزش و نمایش. در بخش پژوهش، به گردآوری و شناسایی نمونه ها و تشخیص جنس و گونه آنها و قرار دادن این حشرات در جعبه های مخصوص نگهداری پرداخته می شود. همچنین حشرات مفید شناسایی می شوند، روش های مبارزه با آفات بررسی می شوند و تحقیقات گسترده ای در خصوص انواع موضوعات مرتبط با آنها صورت می گیرد.

بخش گیاه شناسی:
در این بخش، گیاهان بومی استان فارس و همچنین سایر گیاهان جمع آوری شده است. در بخش گیاه شناسی کار جالبی که صورت گرفته، نمایش گیاهانی است که در قرآن نام آنها ذکر شده است. با معرفی این گیاهان و آموزش در خصوص خواص دارویی آنها، گام بسیار مهمی در راستای افزایش آگاهی مردم نسبت به گیاهان صورت گرفته است.

موزه های شیراز

بخش آناتومی:
در این بخش نمونه های آناتومیکی و اسکلت ها گردآوری شده اند. مانند اسکلت بازسازی شده یک نهنگ گوژپشت. انواع مولاژهای بدن انسان نیز در این بخش به نمایش گذاشته شده اند که محیطی مناسب برای آموزش اساتید به دانشجویان و یا دانش آموزان به شمار می رود. این بخش موزه، قسمت های آموزنده زیادی دارد.

موزه شیراز

بخش زمین شناسی:
در بخش زمین شناسی موزه تاریخ و علوم طبیعی شیراز، انواع سنگ ها، فسیل ها و کانی ها، همچنین انواع ساختارهای زمین شناسی و تابلوهای آموزشی قرار دارند. از دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان تا دانشجویان می توانند از اطلاعات این بخش، بهره خوبی ببرند. ماکت هایی که در بخش زمین شناسی قرار دارند، به عنوان بهترین وسیله کمک آموزشی برای تفهیم مطالب به دانش آموزان و دانشجویان می باشند.

در قسمتی از این بخش، کانی های قیمتی و نیمه قیمتی گردآوری و به نمایش گذاشته شده اند. مانند زمرد، آمیتیست و غیره. انواع فسیلهای جانوری و گیاهی نیز در قسمتی از این بخش قابل دسترسی و تماشا هستند.

بخش مردم شناسی:
در این بخش که هنوز به طور کامل راه اندازی نشده است، کارهای پژوهشی زیادی در خصوص انسانها، ویژگی های آنها، کوچ و سایر موضوعات مختلف از شیوه زندگی انسانی صورت گرفته و هنوز در حال انجام است. این بخش به انسان شناسی کمک شایانی خواهد کرد.

موزه شیراز

بخش تمبر و اسکناس:
انواع و اقسام تمبرهای کشورهای گوناگون جهان را در این بخش مشاهده می کنید. بیشتر تمبرهای مربوط به ایران از زمان قبل و بعد از انقلاب، در این قسمت وجود دارند. در این بخش توضیحاتی به بازدیدکنندگان در خصوص پست و علل استفاده از تمبر ارائه می شود.

موزه های علوم و تکنولوژیک:
این بخش از زیرمجموعه هایموزه های تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز است. دستاوردهای علمی بشر در موضوعات مختلف در این قسمت به نمایش گذاشته شده است. در موزه تکنولوژی، ابزارهای طراحی شده در دوران مختلف، توسط انسان، گردآوری شده اند.

موزه های تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز

چند نکته در خصوص بازدید از موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز:

  • یادتان باشد که از آوردن هر نوع خوراکی به موزه خودداری کنید.
  • هیچ گونه زباله ای در درون و فضای بیرون موزه نریزید.
  • مراقب باشید که به نمونه های موجود در موزه آسیبی نرسانید.
  • آرامش سالن های مختلف را حفظ کنید.

سایت شیراز روم، فعالیت خود را در زمینه اجاره منازل مبله شیراز از سال 1389 آغاز کرده است. این سایت با معرفی سوئیت های مبله در شیراز و یا آپارتمان و منازل مبله در نقاط مختلف شهر شیراز، با بالاترین کیفیت و امکانات، شما را در اقامت در یک مکان مناسب در این شهر تاریخی و زیبا یاری می رساند.

این منازل و آپارتمان ها، مبلهو بسیار تمیز و امن هستند و تمامی امکاناتی که برای اقامت احتیاج دارید، در اختیار شما قرار می دهند. می توانید بر حسب تعداد افرادی که سفر می کنید، منزلی مناسب و مبله اجاره نمایید. بعضی از این منازل، حیاط دار هستند و شما به راحتی می توانید ماشین خود را در داخل حیاط آن پارک نمایید. برای مشاهده انواع منازل مبله شیراز و آگاهی یافتن از آدرس و هزینه آنها به سایت شیراز روم مراجعه نمایید.

بـا شـــیرازروم

وقـــت سفـــر

ســریــع و راحت

خــونه پیــدا کن

تازه ها

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران، با شیوع بیماری...

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

سفر در زیباترین جاده های ایران

سفر در زیباترین جاده های ایران، بارها برامون پیش اومده...

سفر در زیباترین جاده های ایران

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید. تقریبا همه ما اهداف...

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟ اصطلاح ” عهد...

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید. هرساله، بسیاری...

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟ همیشه وقتی...

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین...

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان