کلیسای شمعون غیور در شیراز

کلیسای شمعون غیور در شیراز

کلیسای شمعون غیور در شیراز

در گذر تاریخ، ایرانیان به هر دین و مذهبی که معتقد بودند، یک همزیستی زیبا و مسالمت آمیز در کنار یکدیگر داشتند. مسیحیان، ایرانیان مسلمان و زرتشتی، همه در جای جای این کشور پهناور به زندگی و اعتقادات مذهبی خود می پرداختند و به دلیل اهمیت مذهب در زندگی ایرانیان، به ساخت بناهایی مقدس و مذهبی برای عبادت و راز و نیازشان اقدام می کردند. ساخت کلیسای شمعون غیور در کنار مسجدی در شیراز، یکی از نمونه های این همزیستی است.

کلیساهای شهر شیراز، با اهمیت مذهبی در میان مسیحیان، به زیبایی و ظرافت در نقاط مختلف شهر ساخته شده اند و تصویری زیبا از معماری و هنر را به نمایش می گذارند. به جرأت می توان کلیسای شمعون غیور را یکی از زیباترین کلیساهای ایران به شمار آورد. معماری بینظیر ایرانی که در ساختن این بنا به کار رفته است، آن را به یک اثر ملی ایران تبدیل کرده است.

با شیراز روم، سایت تخصصی در خصوص اجاره منازل مبله در شیراز، همراه شوید تا اندکی با کلیسای شمعون غیور آشنا شویم.

کلیسا شمعون

آدرس کلیسای شمعون غیور

این کلیسا در شهر شیراز و در خیابان زند واقع شده است. در داخل خیابان زند، وارد کوچه نوبهار شوید. این کلیسا را در مجاورت سایر اماکن مقدس این کوچه مانند آتشکده، دارالقرآن و کنیسه مشاهده می کنید.

نقشه گردشگری شراز

آشنایی با کلیسای شمعون غیور

نمای کلیسای شمعون غیور، سنگی است و درون بنا، یک سالن اصلی، یک سالن اجتماعات، کتابخانه، آبدارخانه و محل استراحت پرستاران وجود دارد.

در درون سالن اصلی یک حوض کوچک آب برای غسل تعمید را مشاهده می کنید. همچنین یک لوح یادبودی از معمار بنا، نارمن شارپ، در سالن اصلی وجود دارد.

گنبدی که در سالن اصلی قرار دارد با کاشی به زیبایی تزئین شده است. این معمار فرنگی، با شناخت عمیقی که از هنر و معماری ایران داشته، به زیبایی توانسته اثری با عناصر سنتی ایران بسازد، بدون آنکه کوچکترین دخل و تصرفی در روح ایرانی این اثر داشته باشد.

پنجره های رنگی و زیبایی که در سقف این کلیسا به کار رفته اند، خانه های قدیمی شیراز را به خاطر ما می آورند. در تمام خانه های قدیمی شیراز، این نوع پنجره های رنگی را مشاهده می کنیم. سقف آن دارای طاق ضربی است و به جای دریچه از این پنجره های رنگی استفاده شده است.

کلیسا شیراز

نیمکت هایی که در درون این کلیسا وجود دارند، به همراه سایر وسایل داخلی آن به سبک ایرانی است. اشعاری با خط خوش بر در و دیوار این کلیسا نقش بسته است.

این کلیسا در حال حاضر محل عبادت مسیحیان ارامنه و انگلیسی زبان هاست. فارسی زبانان به هیچ عنوان اجازه ورود در هنگام اجرای برنامه ها را به داخل این کلیسا را ندارند. بازدید عمومی برای این کلیسا وجود ندارد.

کلیسا شیراز

معمار کلیسای شمعون غیور

ساخت کلیسای شمعون غیور، متعلق به دوران پهلوی اول است. دلیل نام آن به شمعون قانوی باز می گردد، دهمین حواری که بر اساس روایاتی که وجود دارند، در ایران کشته شده است.

معمار بنای کلیسای شمعون غیور، نارمن شارپ است. وی کشیشی از اهالی لندن بود که در سال 1924 به ایران آمد و در شهر یزد، سمت کشیشی را به عهده گرفت. وی 11 سال از عمر خود را در این شهر سپری کرد و در آنجا کلیسای جمیع مقدسین را احداث کرد. در سال 1936 نارمن شارپ به شیراز منتقل شد و در مدت 25 ساله سمت کشیشی خود، کلیسای شمعون غیور را ساخت. لازم به ذکر است که نارمن شارپ به جز این کلیسا، در روستای قلات شهر شیراز و شهر بوشهر نیز اقدام به ساخت کلیسا کرده است.

خوب است بدانید که نارمن شارپ نویسنده نخستین کتاب، در خصوص خط میخی در ایران است. این کتاب با نام فرمان های شاهنشاهان هخامنشی به چاپ رسیده است. وی در سال 1345 و پس از 43 سال اقامت در ایران، از این کشور رفت. وی فردی قابل احترام بود و شناخت عمیقی نسبت به فرهنگ، تاریخ و هنر ایرانی و همچنین عشق و محبتی خالصانه نسبت به ایرانیان داشت.

 

کوچه نوبهار شیراز

این کوچه شاید تنها کوچه ای باشد که تمامی ادیانی که صاحب کتاب هستند، عبادتگاهی در آن برای خود دارند و پیروان خود را در آنجا گردهم می آورند. به نقل از روزنامه شیراز نوین، این کوچه، کوی تمدن هاست.

کنیسه یهودیان ساکن شیراز، انجمن زرتشت، کلیسای زیبای شمعون غیور و اندکی آن طرف تر، مکانی که در آن میرزا حسین علی نوری، مؤسس آیین بهایی به دنیا آمد و سرانجام در انتهای کوچه، حضور پر برکت مسجد خیرات، اینجا را به یک کوچه استثنایی تبدیل کرده است.

در کشور ایران، اقلیت های دینی زرتشتی، مسیحی (آشوری و ارمنی) و کلیمی، می توانند آزادانه به انجام مراسم دینی خود بپردازند و بر اساس آیین خود عبادت کنند. به جز کلیسای شمعون غیور، کلیسای حضرت مریم، کلیسای تجلیل مسیح در روستای زیبای قلات شیراز، آتشکده آدریان، کنیسه کلیمیان و قبرستان مسیحیان از سایر مکان هایی است که به این اقلیت های مذهبی تعلق دارد.

 

سفر به شیراز

شیراز، شهری با انبوهی از جاذبه های تاریخی، مذهبی، طبیعی و فرهنگی است که سفر به آن بخشی خاطره انگیز، در طول زندگی شما خواهد بود.

در هنگام برنامه ریزی برای سفر، بخش اقامت، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. امنیت و امکانات محل اقامت از یک سو، هزینه های اقامت، موقعیت مکانی اقامتگاه و دسترسی به سایر نقاط از سوی دیگر، مسافران را در انتخاب آن بسیار حساس و محتاط می کند.

سایت شیراز روم، سایتی فعال در زمینه اجاره آپارتمان مبله در شیراز است. با مراجعه به این سایت، انواع آپارتمان ها و منازل مبله قابل اجاره در شهر شیراز را مشاهده می کنید. در آنجا عکس منازل به همراه آدرس دقیق آنها و سایر اطلاعات ضروری قرار داده شده است. توصیه می کنیم اگر مسافر شیراز هستید و به دنبال یک اقامتگاه به غیر از هتل می گردید، این آپارتمان ها را بررسی کنید. شماره های تماس برای رزرو آنها در سایت قرار داده شده است.

در این آپارتمان ها، تخت، تلوزیون، آشپزخانه ای مجهز، حمام، سرویس بهداشتی و پارکینگ وجود دارد.

می توانید برای هر زمانی که در شیراز هستید، این آپارتمان ها را اجاره کنید و از سفر خود به این شهر تاریخی و پرجاذبه لذت ببرید.

بـا شـــیرازروم

وقـــت سفـــر

ســریــع و راحت

خــونه پیــدا کن

تازه ها

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران، با شیوع بیماری...

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

سفر در زیباترین جاده های ایران

سفر در زیباترین جاده های ایران، بارها برامون پیش اومده...

سفر در زیباترین جاده های ایران

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید. تقریبا همه ما اهداف...

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟ اصطلاح ” عهد...

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید. هرساله، بسیاری...

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟ همیشه وقتی...

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین...

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان