جهرم در یک نگاه

جهرم در یک نگاه

جهرم در یک نگاه

جهرم را کهرم نیز می خوانند. جهرم به معنی جای گرم است. جهرم دارای جاذبه های گردشگری متعددی از نوع تاریخی، مذهبی و طبیعی است. این شهر دارای مرکبات فراوان و خرمای شاهانی است که بسیار معروف می باشند.

شهر جهرم را شهر نخل ها نیز می نامند. این شهر در جنوب شرقی شیراز است. در شاهنامه فردوسی ردپایی از نام این شهر می توان پیدا کرد.

آب و هوای جهرم گرم است ولی بهار و پاییزهای بسیار تماشایی و رنگارنگی دارد. در ادامه با شیراز روم سایتی برای اجاره منزل مبله شیراز، همراه شوید تا به بررسی جهرم در یک نگاه بپردازیم.

 

معرفی جاذبه های گردشگری جهرم

همانگونه که ذکر شد این شهر جاذبه های گوناگونی دارد. از جاذبه های مذهبی جهرم می توان مسجد جامع آن را نام برد. مسجدی متعلق به دوران صفویه که البته در حال حاضر از آن دوران تنها شبستان جنوبی باقی مانده است. سایر بخش های مسجد جامع به تازگی به آن اضافه شده است.

در قسمت مقابل شبستان، یک سنگ قدیمی در راهروی محراب قرار گرفته است که بر روی آن سوره حمد و سوره توحید و همچنین اسامی خداوند حکاکی شده است.

مسجد جامع جهرم

از دیگر جاذبه های مذهبی جهرم، حضور مرقد امام زاده موسی بن جعفر است. این امامزاده به حمزه علیه السلام معروف است و از فرزندان امام هفتم شیعیان امام موسی کاظم است. ضریح امام زاده حمزه به وسیله حاج احمد لاری قلمکاری شده است.

مرقد امام زاده موسی بن جعفر

از جاذبه های تاریخی جهرم، چهار طاقی قطب آباد است. برای دیدن این چهارطاقی باید از مسیر قطب آباد به زاهد شهر حرکت کنید. 20 کیلومتر که طی کنید در قسمت راست جاده بر بالای یک تپه این بنا که متعلق به دوران ساسانی است را مشاهده می نمایید. چهارطاقی از آن زمان تاکنون تقریباً سالم باقی مانده است و تنها بخشی از سقف گنبدی آن فرو ریخته است.

آتشکده قدمگاه جهرم در جنوب شهر و بر روی یک تپه ای مصفا قرار دارد. از مکان این قدمگاه دید بسیار زیبایی به شهر جهرم وجود دارد. گفته می شود که این مکان از یکی از معبدهای آناهیتا و مخصوص زنان بوده است. بنای آتشکده مشابه شبستان مسجد است و طاق هایی به سمت شمال دارد. در قسمت پشت طاق، تعدادی محوطه سرپوشیده وجود دارد و بر روی یک سنگ، نقش هایی حکاکی شده است. در نتیجه به این بنا نام قدمگاه داده شده است.

در بالای در یکی از اتاق ها بر روی یک سنگ شعرهایی از شاعر معروف جهرم وجود دارند که در آن از این بنا به نام آتشکده نام برده است. البته با تحقیقات صورت گرفته این بنا در زمره بناهای بعد از اسلام است.

آرامگاه یکی از موسیقیدان، شاعر، خواننده و بربط نواز دوران ساسانی در کنار آتشکده جهرم قرار دارد. وی که باربد نام داشت در عرصه هنر بسیار نامدار بود.

آرامگاه باربد در جهرم

قلعه مهرک و قلعه قبر دو قلعه تاریخی هستند. قدمت تاریخی قلعه مهرک به دوران ساسانیان منسوب شده است. قلعه قبر که به ارگ اول نیز شناخته می شود در بالای یک کوه با ارتفاع 400 متر قرار گرفته است.

 

از جاذبه های تفریحی و طبیعی جهرم می توان به گردشگاه بونیز اشاره کرد. این گردشگاه در قسمت جنوبی شهر جهرم قرار گرفته است. علاقه مندان به ورزش های کوهستانی، از طرفداران این گردشگاه هستند.

غار سنگ شکنان یک جاذبه طبیعی دیگری است. این غار به ثبت ملی رسیده است و یکی از غارهای تاریخی جهرم به شمار می رود. این غار معدن تأمین سنگ جهرم است و از سنگ های آن برای ساخت مسجد جامع عتیق و برخی از خانه های ثروتمندان جهرم و شیراز استفاده شده است.

غار سنگ شکنان

در داخل شهر جهرم، یک بازار سرپوشیده تاریخی وجود دارد. این بازار سنتی متعلق به دوران زندیه و قاجار است. چهار راسته دارد. این بازار را حاج محمد حسین جهرمی که حاکم جهرم و فسا بود در سال 1250 قمری بنا کرد. در این بازار کاروانسرا، تیمچه، حمام و مسجد نیز وجود دارد. ساخت بازار 6 سال به طول انجامید و با گذشت سال ها توسعه پیدا کرد. در حال حاضر به دلیل آنکه بیشتر حجره ها به فروش پارچه می پردازند، به آن بازار پارچه ای نیز گفته می شود. این بازار نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بازار قدیمی جهرم

دروازه پیر شبیب از قاجار به یادگار مانده و یکی از دیدنی های تاریخی شهر جهر است. دروازه پیر شبیب، دالانی است با سقفی گنبدی شکل که در داخل آن مقرنس کاری صورت گرفته است. در بالای دروازه یک کتیبه مربوط به سال 1268 قمری مشاهده می شود. همچنین کتیبه هایی در دیوارهای این دروازه حکاکی شده اند.

دروازه پیر شبیب

اگر به جهرم سفر کردید، فراموش نکنید که از سوغاتی های خوشمزه آن نیز خریداری کنید. خرما، قصب، حلوای خارک، انواع شیرینی های خانگی و دمنوش های گیاهی از سوغات این شهر هستند. معمولاً در ایام نوروز، نمایشگاه هایی با تخفیف های خوب در این شهر برگزار می شود.

خرما

غذاهای محلی جهرم، کوفته سبزی جهرمی، کلم پلو، کوفته ریزه و آش الوک هستند.

آش الوک

شیراز روم، سایتی شناخته شده و فعال در زمینه اجاره منزل مبله شیراز است. با ورود به سایت، در صفحه اصلی، دسترسی به طیف وسیعی از خانه مبله شیراز وجود دارد. تمامی آنها مجهز به امکانات ضروری، امن و بسیار تمیز هستند.

در صورتی که یک زوج جوان و یا دو دوست هستید که به شیراز سفر می کنید، اجاره سوئیت در شیراز، برای شما انتخاب مناسبی است.

برای افرادی که به صورت خانوادگی سفر می کنند، آپارتمان مبله شیراز بهترین گزینه است. بر اساس خیابان و دسترسی به سایر مکان ها می توانید آپارتمان مبله در شیراز انتخاب و با تماس با کارشناسان سایت شیراز روم، آن را اجاره کنید.

برای افرادی که در قالب تور و یا گروهی سفر می کنند، ما اجاره یکباغ مبله در شیراز را پیشنهاد می کنیم. زیرا تعداد افراد بیشتری در یک فضای بسیار خوش آب و هوا به همراه امکانات مناسب می توانند اقامت نمایند.

هر یک از گزینه ها را که انتخاب می کنید، دقت کنید که از چند روز قبل کارهای مربوط به رزرو آنها را انجام دهید و مبلغی را که به عنوان بیعانه در نظر گرفته شده است، واریز نمایید. کارشناسان سایت شیراز روم شما را راهنمایی می کنند. با آنها تماس بگیرید.

بـا شـــیرازروم

وقـــت سفـــر

ســریــع و راحت

خــونه پیــدا کن

 

 

تازه ها

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران، با شیوع بیماری...

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

سفر در زیباترین جاده های ایران

سفر در زیباترین جاده های ایران، بارها برامون پیش اومده...

سفر در زیباترین جاده های ایران

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید. تقریبا همه ما اهداف...

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟ اصطلاح ” عهد...

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید. هرساله، بسیاری...

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟ همیشه وقتی...

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین...

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان