سرای مشیر شیراز

سرای مشیر شیراز

سرای مشیر شیراز

شیراز شهری تاریخی است. در کنار طبیعت زیبا و دیدنی های فرهنگی این شهر، قدمت تاریخی آن بسیار با ارزش و با شکوه است. در جای جای این شهر بناهای تاریخی و میراثی ارزشمند را مشاهده می کنیم که بازدید از آنها غرور ملی ما را تقویت می کند. با بازدید از این بناها که یادگاری هایی ارزشمند از گذشتگان ما هستند، نبوغ آنان را در معماری و هنر به تماشا می نشینیم و از داشتن چنین گذشته ای به خود می بالیم.

سرای مشیر شیراز یکی از این میراث تاریخی است. برای آشنایی بیشتر با این بازار قدیمی شیراز که یکی از جاذبه های تاریخی این شهر به شمار می رود، با شیرازروم ، همراه شوید.

بازار مشیر شیراز

سرای مشیر کجاست؟

سرای مشیر شیراز که به آن سرای گلشن نیز می گویند، یکی از بازارهای قدیمی شهر شیراز است. این بازار در دوران قاجار ساخته شده است. در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار، ابوالحسن خان مشیر الملک، که آن زمان وزیر فارس بود، دستور ساخت این مجموعه زیبا را صادر کرد.

برای اینکه به سرای مشیر برسید باید به جنوب شرقی بازار وکیل بروید. در مجاورت درب خروجی بازار وکیل جنوبی، سرای مشیر قرار گرفته است.

معماری که در سرای مشیر مشاهده می کنید، تا حدود زیادی مشابه معماری بازار وکیل است. به طوری که عده ای به اشتباه آن را ادامه بازار وکیل می شمارند.

بازار وکیل شیراز

زیبایی های سرای مشیر

از جاذبه های سرای مشیر شیراز می توان به حیاط بزرگ آن اشاره کرد که درست در وسط ساختمان هشتی آن قرار گرفت است.

حیاطی سرسبز و دلباز با یک حوض بزرگ در میان آن و ردیفی از درختان تنومند نارنج که حوض را احاطه کرده اند. می توانید ساعتی در کنار این حوض بنشینید و از فضای زیبای آن لذت ببرید. به ویژه اگر در فصل بهار به سرای مشیر بروید، بوی بهار نارنج سراسر حیاط را پر کرده است و بر روی دیواره حوض گلدان های شمعدانی با رنگ های زیبا گذاشته شده است که تماشای آنها حس بسیار خوبی به شما می دهد.

سرای مشیر بازار وکیل

سرای مشیر دارای یک هشتی است که بازار را به دو بخش تفکیک کرده است. این هشتی سرای مشیر را به بازار نو مشیر متصل می کند.

هشتی دارای سقفی بلند است که گنبدی شکل است و روی آن یک بادگیر چند وجهی ساخته شده است. کف هشتی از سنگ پوشیده شده است. چهار حجره در این هشتی قرار دارند و به همین دلیل به هشتی در اصطلاح چهارسو یا چهارسوق گفته می شود.

کاشی کاری ها و کنده کاری های ظریف و خاصی روی چوب در این بازار به چشم می خورد که بسیار زیبا هستند. در بالای در ورودی بازار مشیر یک کتیبه وجود دارد که در آن قید شده این مجموعه وقف امام پنجم شیعیان است. مغازه های آنجا به مغازه داران اجاره داده شده است و تمامی آنها متعلق به سازمان اوقاف هستند.

اینجا یکی از بهترین مکان ها برای خرید صنایع دستی شیراز است. گردشگران به ویژه توریست های خارجی زیادی برای خرید صنایع دستی به سرای مشیر مراجعه می کنند. اگر شما راهنمای تور هستید نیز به شما توصیه می کنیم که مسافران خود را برای خرید صنایع دستی به اینجا بیاورید.

سرای مشیر بازار وکیل

علاوه بر فروش صنایع دستی در سرای مشیر، واحدهای تولید این محصولات نیز در آنجا قرار دارند. حجره هایی که در داخل محوطه سرای مشیر قرار دارند، دو طبقه هستند. معمولاً طبقات پایین برای فروش صنایع دستی و طبقات بالا برای تولید این محصولات استفاده می شوند. کارگاه های خاتم کاری، حکاکی و قلم زنی بر روی مس، تراشیدن سنگ های قیمتی، گبه بافی و سایر هنرهای دستی شیراز را در برخی از واحدهای سرای مشیر مشاهده می کنید. می توانید به یکی از این کارگاه ها بروید و نحوه تولید این صنایع دستی زیبا را از نزدیک مشاهده کنید. صبر و حوصله ای که در ساخت این محصولات زیبا به کار می رود و دقت بالای آنها در ظرافت این صنایع دستی شما را وادار می کند که حتماً چیزی برای یادگاری بخرید.

درهای حجره ها، چوبی است و در جلوی هر مغازه ارسی های چوبی را مشاهده می کنید که با شیشه های زنگی به زیبایی تزئین شده اند.

حوضخانه سرای مشیر در هنگام بازسازی، تغییر کاربری پیدا کرده و به چایخانه تبدیل شده است.

 

ساعت های بازدید و دسترسی به سرای مشیر

سرای مشیر در شهر شیراز و در تقاطع خیابان لطفعلی خان و طالقانی قرار گرفته اند. بازار وکیل را که به انتها برسانید، سرای مشیر را مشاهده می کنید. اگر قبل از سفر به شیراز نقشه گردشگری شهر را تهیه نمایید، مسیرها را به راحتی پیدا می کنید. اتوبوس های شهری و تاکسی ها شما را به راحتی به سرای مشیر می رسانند.

برای رفتن به سرای مشیر و خرید صنایع دستی همه روزه می توانید از ساعت 8 صبح الی 23 مراجعه نمایید.

 

سایر جاذبه های نزدیک سرای مشیر

پس از بازدید از سرای مشیر در صورتی که هنوز فرصت دارید، سری هم به بازار وکیل بزنید. البته اگر دوست داشته باشید می توانید پیاده به شاهچراغ بروید و زیارتی بکنید. مسافت زیادی از شاهچراغ تا سرای مشیر وجود ندارد.

یا اینکه به رستوران شرزه شیراز که یکی از رستوران های معروف و با کیفیت این شهر است بروید و یک غذای لذیذ شیرازی سفارش بدهید و نوش جان کنید.

در خیابان لطفعلی خان زند، جاذبه های گردشگری زیادی برای بازدید وجود دارند.

 

معرفی سایت شیراز روم

شیرازروم، سایتی فعال در زمینه اجاره منزل مبله شیراز است که در این زمینه بسیار به روز و فعال می باشد. این سایت با ارائه منازلی مبله برای اجاره به صورت روزانه و یا هفتگی در خدمت مسافران محترم شهر شیراز می باشد.

منازلی که در سایت شیرازروم معرفی شده اند، همگی به صورت مبله هستند و تمامی امکانات ضروری برای اقامت برای شما و عزیزانتان را در اختیار شما قرار می دهند.

آپارتمان مبله شیراز در سایت شیرازرم در قسمت های مختلف شهر شیراز هستند و بر اساس بودجه شما و تعداد نفرات در اختیار شما قرار می گیرند.

با اجاره کردن یکی از این منازل سفری بدون دغدغه و متفاوت به شیراز داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ذکر شده در سایت شیرازروم تماس حاصل فرمایید.

بـا شـــیرازروم

وقـــت سفـــر

ســریــع و راحت

خــونه پیــدا کن

 

 

تازه ها

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران، با شیوع بیماری...

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

سفر در زیباترین جاده های ایران

سفر در زیباترین جاده های ایران، بارها برامون پیش اومده...

سفر در زیباترین جاده های ایران

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید. تقریبا همه ما اهداف...

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟ اصطلاح ” عهد...

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید. هرساله، بسیاری...

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟ همیشه وقتی...

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین...

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان