سنگ نگاره نقش رجب، موزه تاريخ ساسانيان

سنگ نگاره نقش رجب، موزه تاريخ ساسانيان

سنگ نگاره نقش رجب، موزه تاريخ ساسانيان

یکی از دیدنی های تاریخی استان فارس، سنگ نگاره هایی است که از دوران ساسانیان به یادگار مانده اند. عظمت چشمگیر این سنگ نگاره ها، اینجا را به صورت یک موزه تاریخ ساسانیان درآورده است. علاقه مندان به آثار تاریخی، تصاویر بسیار زیبایی را از حقایقی که در دوران حکومت هخامنشیان و ساسانیان رخ داده است، در این مکان مشاهده می کنند.

در نقش رجب، مقابر پادشاهان هخامنشی خشایارشاه پسر داریوش، مقبره داریوش اول، مقبره اردشیر اول و دوم در کنار پادشاهان ساسانی قرار دارد و چند نقش برجسته نیز اتفاق های مهمی که در دوره ساسانیان افتاده است، نمایش می دهند.

نقش رجب، در شمال تخت جمشید و با 3 کیلومتر فاصله از آن قرار دارد. در مسیر جاده و سمت راست، در داخل شکاف کوه، نقش برجسته ها و سنگ نگاره های خارق العاده ای قرار دارند که توجه کسانی که عبور می کنند را به خود جلب می نمایند.

البته بازدید کنندگان بسیاری از ایران و سایر کشورها برای بازدید از نقش رجب و نقش رستم و مشاهده عظمت آنها از نزدیک، به اینجا سفر می کنند.

این مکان، سالها متروکه مانده بود و مردم دلیل ساخته شدن این قبرهای کوهی چلیپایی شکل را نمی دانستند. خصوصاً نقش های ساسانی که در پایین آنها کشیده شده بودند، مردم را به این فکر می انداخت که شاید این ها، نقش های پهلوان ایرانی، رستم باشند. از همین به آن نقش رستم می گفتند. ولی در حقیقت در این مکان، مقابر پادشاهان هخامنشی و ساسانی قرار دارد. این حقیقت با رمزگشایی خط میخی آشکار شد. زیرا کتیبه هایی به خط میخی در کنار این نقش برجسته ها قرار دارند و توضیحات آنها بیان کننده این واقعیت بود.

ساسانیان و هخامنشیان ارادت خاصی به یکدیگر داشتند، به همین دلیل، اگر بنای هخامنشی در مکانی قرار داشته باشد، ردپایی از ساسانیان نیز در همان جا مشاهده می شود.

در ادامه به بررسی تعدادی از این نقش برجسته ها می پردازیم. با شیراز روم، سایت تخصصی اجاره منزل مبله شیراز، همراه شوید.

سایت شیرازروم با سالها تجربه ی موفق در زمینه اجاره منزل مبله، آپارتمان مبله و یا سوئیت مبله در شیراز آماده ی ارائه خدمات هرچه بهتر به شما مسافران عزیز جهت اقامت در شهر زیبای شیراز است.

موزه تاريخ ساسانيان

نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان

در یکی از نقش برجسته ها، مراسم تاجگذاری بنیان گذار سلسله ساسانی، اردشیر بابکان حکاکی شده است. در این نقش برجسته اولین شمایل اهورامزدا را به شکل انسانی داریم که تاج را به پادشاه اعطا می کند. ساسانیان زرتشتی بودند. مردم اعتقاد داشتند که پادشاه فر شاهی دارد، وی حلقه قدرت را از اهورامزدا دریافت می کند.

نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان

نقش برجسته شاپور اول

در این نقش برجسته، شاپور را مشاهده می کنید که در حال گرفتن حلقه پادشاهی از دست اهورا مزداست. کلاه شاهی شاپور از کادر خارج شده است، این بدان معناست که شاه آنقدر بزرگ است که جهان را در سیطره خودش دارد و بزرگتر از هر کادری است.

نقش برجسته شاپور اول

نقش برجسته پیروزی شاپور

یکی از زیباترین نقش برجسته ها، مربوط به پیروزی شاپور بر والریانوس است. زمانی که ساسانیان روی کار می آیند، بیشتر با روم باستان مبارزه می کنند. والریانوس به ایران حمله می کند و شکست بدی می خورد و توسط شاپور اسیر می شود. در این نقش برجسته، شاپور را سوار بر اسب و والریانوس را در پایین اسب به حالت زانو زده مشاهده می کنید که از شاه طلب امان می کند. فردی که در کنار اسب ایستاده است، کردیاس است که بر اساس شواهد تاریخی، شاپور وی را به امپراتوری رساند.

نقش برجسته پیروزی شاپور

در کاخ بیشاپور، کاخی قرار دارد که شاپور آن را برای والریانوس می سازد. این کاخ را می توان نمادی از مهمان دوستی پادشاهان ایرانی به شمار آورد.المان هایی که در آن قرار دارند نشان دهنده آن هستند که شاپور این کاخ را شبیه خانه والریان رومی بنا کرده است.

 

نقش برجسته کرتیر

در پشت نقش برجسته پیروزی شاپور بر والریان قرار دارد و متعلق به یک روحانی با نفوذ زرتشتی است. در این نقش برجسته خدمات کرتیر به سلسله ساسانی نمایش داده شده است.

 

کعبه زرتشت

کعبه زرتشت، یک بنای سنگی است که شبیه یک برج می باشد. احتمال زیادی وجود دارد که این بنا در زمان هخامنشیان ساخته شده باشد. هنوز کاربری مشخصی برای آن تعریف نشده است. در کعبه زرتشت کتیبه هایی وجود دارند که بسیار با ارزش هستند.

در بنای کعبه زرتشت، پله ها کم عرض و بلند هستند و دسترسی به آنها سخت است. این بنا را به این صورت ساختند که کسی نتواند داخل آن برود و از غارت آن جلوگیری شود.

کعبه زرتشت

اولین جایی که اسم ایران را در یک کتیبه می بینیم، نقش رستم است. زیرا اردشیر بابکان برای نخستین بار از نام ایران استفاده کرد. بر روی سینه اسبی که اردشیر بر روی آن قرار دارد، یک کتیبه به سه زبان حکاکی شده و ترجمه آن بیان کننده آن است که پیکر اردشیر شاه ایران، پسر بابک در اینجا قرار دارد.

دلیل اینکه شاه ها را در کوه دفن می کنند این است که از گذشته به چهار عنصر طبیعت اعتقاد زیادی وجود داشت و این عقیده حاکم بود که چهار عنصر را نباید آلوده کرد، جسم انسان بعد از جدا شدن روح از بدن، تبدیل به یک جسم ناپاک می شود و نباید خاک را آلوده کند. بنابراین این پادشاهان بر روی زمین دفن نشده اند تا بدن آنها خاک را آلوده نکند.

از سوی دیگر معلق بود بین زمین و هوا حس مقدس بودن می دهد. اگر دقت کنید ما هر چیز مهم را به دیوار می زنیم روی زمین نمی گذاریم بنابراین این معلق بودن یک تقدس خاصی دارد. از آنجایی که پادشاهان بسیار مقدس بودند، جسد آنها بین زمین و هوا قرار گرفته است.

نقش رستم

شیراز روم، سایت پویا در زمینه اجاره منزل مبله شیراز است. این سایت با بهره گیری از تکنولوژی روز، یافتن یک منزل اجاره ای برای اقامت کوتاه مدت در شیراز را بسیار ساده کرده است. می توانید با مراجعه به سایت شیراز روم، آدرس کانال تلگرام، اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی ما را به دست آورید. با عضو شدن در کانال شیراز روم، عکس ها و اطلاعات کامل مربوط به اجاره آپارتمان مبله شیراز، در هر نقطه از شهر را مشاهده می نمایید. همچنین اطلاعات مربوط به مراکز تفریحی و گردشگری شیراز نیز در سایت و اینستاگرام شیراز روم قابل مشاهده می باشد.

بـا شـــیرازروم

وقـــت سفـــر

ســریــع و راحت

خــونه پیــدا کن

 

 

تازه ها

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران، با شیوع بیماری...

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

سفر در زیباترین جاده های ایران

سفر در زیباترین جاده های ایران، بارها برامون پیش اومده...

سفر در زیباترین جاده های ایران

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید. تقریبا همه ما اهداف...

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟ اصطلاح ” عهد...

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید. هرساله، بسیاری...

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟ همیشه وقتی...

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین...

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان