شیراز از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

شیراز از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

شیراز از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

جالب است بدانید که قدیمی ترین اسناد و مدارک تصویری از شیراز را گردشگران خارجی ترسیم کرده اند. شیراز از یکی سو در مسیر راه های ارتباطی شمال به جنوب قرار داشت و از سوی دیگر وجود اماکن تاریخی و فرهنگی فراوان آن سبب شد که گردشگران خارجی بسیاری از این شهر بازدید کنند. به همین دلیل است که تصاویر زیادی از شیراز و بناهای تاریخی و دیدنی آن موجود است. در ادامه با شیرازروم سایت اجاره منزل مبله، آپارتمان مبله و سوئیت مبله در شیراز همراه باشید.

شیراز از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

حافظیه شیراز را آن زمان که هنوز هیچ بنایی بر روی آن ساخته نشده بود، گردشگران خارجی بازدید می کردند.

جان باپتیست تاورنیر یک بازرگان و جهانگرد فرانسوی می نویسد: در آن سوی شیراز که خورشید غروب می کند یک قبرستان وجود دارد که دارای دیوار است. در قسمتی از آن آرامگاه حافظ است. این قبر محل زیارت و عبادت دراویش است.

 

یک شرق شناس انگلیسی به نام سر ویلیام اوزلی (1842-1767) که برادر دیپلمات مشهور سرگور اوزلی است، یک نویسنده پرکار بود. در طی سفری به عنوان منشی برادرش به ایران وارد می شود. سفرنامه ای در سه جلد از سفرهای خود به چاپ می رساند. وی در خصوص حافظیه و حال و هوای آن می نویسد:

کمی پایین تر از هفت تن، یک زمین مربعی شکلی وجود دارد که به وسیله یک ردیف از اتاق های تو در تو دو قسمت شده است. در یکی از حیاط ها مقبره حافظ قرار دارد. مقبره از آجر ساخته شده و یک دیوار اطراف قبرستان وجود دارد. در تالاری که در نزدیک مقبره حافظ قرار دارد، یک مکان برای جمع آوری اشعار قرار گرفته است که به آن دیوان می گویند و چندین نسخه در آن وجود دارند که با همکاری مردم محلی گردآوری شده اند.

شیراز

کلادیوس جیمز ریچ یک جهانگرد فرانسوی زبان بود که به صورت خودآموز و بدون آموزگار به زبان های عربی، یونانی، پارسی، ترکی، لاتین، عبری و چینی مسلط بود. وی در سال 1820، سفر خود را به ایران آغاز نمود و به صورت روزانه یادداشت ها و خاطرات سفر خود را ثبت کرد. در سفر او به شیراز چنین نوشته شده است:

138 کیلومتر دورتر از شیراز، در جاده ای آسفالت از شیراز به آباده، بقایای شهری وجود دارد که زمانی پایتخت بزرگترین پادشاهی دنیا بود. این پایتخت در یک دشت با نام مرغاب قرار گرفته است. یکی از قرای مرغاب به مشهد مادر سلیمان مرسوم است و بنا به نظر عوام، آنجا مقبره مادر سلیمان است. وی نوشت به عقیده بنده این بنا باید آرامگاه جذاب ترین و درخشان ترین فرمانروای مشرق زمین، کوروش بزرگ باشد.

اجاره سوئیت مبله شیراز با شیرازروم

شیرازروم فعال ترین سایتی است که می توانید در آن لوکس ترین و خوش قیمت ترین منزل، آپارتمان و سوئیت مبله شیراز را جهت اقامت خود اجاره نمایید. برای اجاره سوئیت مبله شیراز، اهمیتی ندارد که شما از چه شهری می‌آیید. قبل شروع سفر به شهر شیراز می‌توانید سوئیت مبله مورد نظر خود را رزرو کرده و با خاطری آسوده به شیراز سفر کنید.

رزرو خانه مبله شیراز در ایام شلوغ ضرورت دارد، زیرا سبب می‌شود از هدر رفتن وقت و انرژی فرد جلوگیری شود. از طریق رزرو سوئیت اجاره‌ای مبله، شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای مناسب، از بابت جا و حل اقامت، آسوده‌خاطر باشید.

 

باری از مطلب دور نشویم، یک کتاب با عنوان "سفر به شیراز و دیگر شهرهای جنوبی" به چاپ رسیده است که نویسنده آن ادوارد اسکات وارینگ می باشد.

وی شخصی بود که در زمان حکمرانی فتحعلی شاه قاجار و هنگامی که بین انگلیس و روسیه بر سر ایران رقابت زیادی وجود داشت به ایران آمد و هنگامی که بازگشت، سفرنامه ای در جنبه های مختلف زندگی ایرانیان نوشت.

سفر به شیراز

همچنین اسکات وارینگ خاطرات خود در خصوص شیراز را با نام "سفر به شیراز از مسیر کازرون و فیروزآباد" نوشت و در لندن در سال 1807 به چاپ رساند. موضوعاتی که در این سفرنامه به آن پرداخته است، شامل مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور است وی که 4 ماه در شیراز زندگی می کرد، اولین شخص انگلیسی بود که به صورت جدی در دوران قاجار مطالعه و تحقیق می کرد. وی تاریخ اجتماعی شیراز را در دوران زندیه و قاجار بررسی کرد و مسیرهای رفت و آمد خود را در بخش های جنوبی کشور به صورت دقیق توصیف کرد. قوانین، زبان و ادبیات شیرازی ها را در این کتاب می توان مطالعه کرد. این کتاب به فارسی ترجمه نشده است.

در بخشی از کتاب وی می خوانیم:

آنها در کنار گل ها و درختان و غیره، ترنج های کوچکی برای نمایش و تزئین کاشته اند. تعدادی از استادکاران خلاق و مبتکر و مردان توانمندی هستند ولی شرایط لازم برای پیشرفت را ندارند. انگار آنها مجبور هستند که برای طبقات بالای شهر بدون پاداش کار کنند. وی نوشت تنها خانه های اشراف و ثروتمندان گل کاری هایی زیبایی در کنار درختان دارند که نمای بسیار زیبا و خوبی دارد.

وارینگ همچنین در مورد رقص در شیراز می نویسد: مردان شیراز با وسیله ای مانند ویلن می نوازند و نوازندگان فوق العاده ای هستند.

در خصوص صنعت نیز نوشته است: بسیاری از صنعتگران شیراز، حرفه ای و خلاق هستند. به ویژه در میناکاری احساس می کنم که در اروپا هستم. آنها دقت فوق العاده ای در نقش های ریز دارند و در مورد طلا و نقره نیز بسیار خوب کار می کنند. وی نوشت آنها در ساخت زیورآلات و زین مهارت زیادی دارند.

 

جیمز موریه به عنوان معاون سفیر انگلیس در گزارش های خود اوضاع شیراز را توصیف کرده است. در نوشته های او می خوانیم:

در شیراز چند آرامگاه وجود دارد که معروف ترین آنها در خارج از باروهای شهر است و آنجا آرامگاه حافظ است. ایرانی ها به این آرامگاه بسیار رفت و آمد می کنند و شعر می خوانند و قهوه می نوشند و قلیان می کشند. بر سر مزار حافظ رفتم. وی را در زیر چناری که خودش آن را کاشته دفن کرده اند. سنگ قبر حافظ بسیار زیبا و کنده کاری شده می باشد. درویشی در آنجا ساکن است و به رهگذران، آب می دهد.

حافظ

اوژن فلاندن، معمار، نقاش و شرق شناس فرانسوی می نویسد:

شیراز باید به خود بسیار ببالد زیرا دو تن از بزرگ ترین شعرای آسیا اهل آنجا هستند. او گفت وضع فعلی شیراز خوب نیست و ویرانی بسیار دارد. من وظیفه داشتم که بر سر مزار آن دو بروم و ادای احترام بنمایم. حافظ را در باغی پر درخت دفن کرده اند. سعدی فیلسوفی جدی است و حافظ شاعری خوشگذران و صوفی مسلک است. حافظ در ایران مریدان بیشتری دارد.

گردشگران

شیراز روم، سایتی مطمئن، پویا و فعال در زمینه اجاره منزل مبله در شیراز است. این روزها تقاضا برای اجاره کوتاه مدت یک منزل مبله در شیراز افزایش یافته است. یافتن محلی که با خیال راحت به اجاره یک آپارتمان مبله در شیراز بپردازید، اندکی مشکل است. ما این مشکل را برای شما حل کرده ایم. می توانید به صفحه اصلی سایت شیراز روم سر بزنید و از میان انتخاب های گوناگون یک را با توجه به شرایط خود برگزینید. مشاوران ما برای ارائه توضیحات لازم در خدمت شما هستند.

بـا شـــیرازروم

وقـــت سفـــر

ســریــع و راحت

خــونه پیــدا کن

 

تازه ها

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران، با شیوع بیماری...

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

سفر در زیباترین جاده های ایران

سفر در زیباترین جاده های ایران، بارها برامون پیش اومده...

سفر در زیباترین جاده های ایران

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید. تقریبا همه ما اهداف...

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟ اصطلاح ” عهد...

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید. هرساله، بسیاری...

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟ همیشه وقتی...

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین...

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان