کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس

شیراز شهری توریستی و پرجاذبه با طیف وسیعی از مکان های دیدنی است. انتخاب شیراز به عنوان یک مقصد سفر، برای بسیاری از سلیقه ها، انتخابی مناسب و فراموش نشدنی است.

یکی از ارکان مهم داشتن سفری خوب و با کیفیت و استفاده بهینه از زمانی که دارید، برنامه ریزی برای فعالیت هایی است که قرار است در سفر انجام دهید. برای تنظیم برنامه ای مناسب باید ابتدا با مقصد خود به طور کامل آشنایی پیدا کنید.

شیرازروم، سایتی فعال در زمینه اجاره منزل مبله در شیراز است. این سایت با هدف ارائه خدمات اقامتی به گردشگران و تسهیل انتخاب آنها برای داشتن سفری خوش به شیراز، اقدام به معرفی مکان های دیدنی شهر شیراز نیز نموده است. با مطالعه این مطالب به راحتی می توانید مکان هایی را که دوست دارید در این شهر بازدید کنید را انتخاب و برای آنها برنامه ریزی کنید.

در مطلب قبل با کلیسای شمعون غیور شیراز آشنا شدیم. در این مطلب، قصد معرفی یکی دیگر از کلیساهای شهر شیراز، به نام "کلیسای مریم مقدس" را داریم. با شیرازروم همراه باشید.

کلیسا شیراز

آشنایی با کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس در دوران صفویه و در زمان شاه عباس دوم احداث شد. این کلیسا که متعلق به ارامنه شیراز است، مکانی برای انجام مراسم مذهبی و عبادت این اقلیت های دینی کشور به شمار می رود.

این کلیسا بسیار با ارزش است. بارها اساتیدی از دانشگاه های ایتالیا به شهر شیراز سفر کرده اند تا این کلیسا را از نزدیک تماشا کنند. ویژگی های خاص این کلیسا که نظر بسیاری را جلب کرده است، نقاشی های روی چوب سقف ها و گچ بری های ظریف و بسیار زیبای داخل کلیساست که نمایانگر نبوغ و هنرمندی ایرانیان می باشد.

تعداد 5 قطعه قالی بسیار نفیس مشابه پنج مجلس نقاشی در سقف کلیسا، در زمان ساخت کلیسای مریم مقدس بافته شده اند و کف نمازخانه کلیسا را با آن مفروش کرده اند. البته امروز اثری از فرش ها باقی نمانده است. آنها به دلایل نامعلومی مفقود شدند. احتمال می رود که این فرش های گرانبها به انگلیسی ها فروخته شده باشند.

کلیسا مریم مقدس در شیراز

این کلیسا توسط بازرگانان پرتغالی که در شیراز زندگی می کردند و در طول سالیان دراز در بافت قدیمی شهر شیراز ساخته شد.

در گذشته این کلیسا چون در مسیر جاده ابریشم قرار داشت، یک مکان مقدس برای ارامنه سایر کشورها و به ویژه اروپائیان به شمار می رفت. این کلیسا یکی از آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.

کلیسا مریم مقدس در شیراز

معماری کلیسای مریم مقدس

درب ورودی این کلیسا بسیار بزرگ است و یک صلیب بر روی آن وجود دارد. همان صلیب تنها نشانه این کلیسا است. زیرا از بیرون که نگاه می کنیم، نمای خارجی کلیسای مریم مقدس، به صورت مکعبی و چهارگوش است و به هیچ عنوان مشخص نمی شود که این مکان کلیسا است ولی از داخل سقف تالار آن گنبدی است.

تالار کلیسا، شاهکارهایی از گچبری دارد که بسیار زیبا و تماشایی هستند. سقف تالار چوبی است و نقاشی ها و گچبری هایی که روی آن انجام شده بسیار ظریف و هنرمندانه است. نقاشی های آن با رنگ روغن انجام گرفته و مشابه آن را در هیچ کدام از کلیساهای دیگری که در ایران وجود دارند، مشاهده نمی کنید.

تابلوهای قدیمی و با زبان عبری در دیوار کلیسا نصب شده است. در داخل تالار سقف کلیسا، گنبدی است.

کلیسا مریم مقدس شیراز

آدرس کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس در شهر شیراز، محله سنگ سیاه قرار دارد. این محله بافت قدیم شیراز است. باید به انتهای بازارچه ارامنه بروید. آنجا کلیسا را مشاهده می کنید.

 

مراسم غسل تعمید در کلیسای مریم مقدس

مراسم غسل تعمید عیسی مسیح، هر سال در روز پنجم آغاز سال نو میلادی در کلیسای مریم مقدس شیراز برگزار می شود. با وجود آنکه تعداد ارامنه ای که در شیراز ساکن هستند، بسیار کم است ولی باز هم هر سال این سنت دیرینه در کلیسای مریم مقدس اجرا می شود. در این ایام، تمامی ارامنه شیراز به این مکان مقدس می آیند.

پس از آنکه مراسم انجام گرفت، در دوشنبه ارامنه به زیارت اهل قبور خود می روند.

کلیسا مریم مقدس

محله سنگ سیاه شیراز

محله سنگ سیاه شیراز، محله بزرگی در بافت تاریخی این شهر کهن است. وجه تسمیه این محل را به سیبویه نسبت می دهند. سیبویه فردی است که آرامگاه وی در این محل قرار دارد. وی جوان مرگ شد و بر سر مزارش سنگی سیاه قرار دادند. کم کم این محل به این نام معروف شد. البته روایت دیگری نیز وجود دارد و آن این است که سنگی سیاه و چهارگوش در محوطه آرامگاه وجود دارد که در گذشته عده ای از اهالی شیراز برای شفا یافتن به سنگ سیاه مراجعه می کردند.

خانه های قدیمی و با ارزشی در این محله وجود دارد. بوی بهارنارنج در کوچه پس کوچه های آن به مشام می رسد. این محله اماکن مهمی دارد مانند مسجد تاریخی مشیرالملک، بازارچه ارمنی ها، موزه هنر مشکین فام، منزل ضیائیان و غیره.

قدیمی های شیراز، خاطرات بسیار زیادی با محله سنگ سیاه دارند. اگر اندکی به این محله رسیدگی شود، مکان بسیار مناسبی برای بازدید گردشگران خواهد بود.

 

پیشنهادی برای اقامت در شیراز

شیرازروم، نام یک سایت فعال در خصوص آپارتمان مبله در شیراز است. اگر قصد سفر به شیراز را دارید، این نام را به خاطر بسپارید و زمانی که به محل اقامت احتیاج داشتید، سری به سایت آن بزنید.

انتخاب های گوناگونی برای اجاره آپارتمان مبله در شیراز و یا منزلی مبله در سایت شیرازرومارائه شده است. این آپارتمان ها در بخش های مختلف شهر شیراز قرار دارند و ظرفیت آنها 2 الی 10 نفره و حتی بیشتر نیز می باشد.

منزل مبله لوکس در شیراز با تخت و تمامی امکانات برای مسافران در این سایت ارائه می شود. قیمت های اجاره منازل نیز بسیار مناسب هستند. اگر تعداد شما بالاتر از ظرفیت تخت های موجود در منزل باشد، وسایل خواب جداگانه در اختیار شما قرار می گیرد.

آشپزخانه این منازل دارای تمامی وسایل آشپزی است و بنابراین به راحتی می توانید خود به تهیه غذا بپردازید و هزینه ای بابت خوردن غذا در بیرون پرداخت نکنید. دسترسی این منازل به مراکز خرید و سوپرمارکت ها نیز بسیار آسان است.

بـا شـــیرازروم

وقـــت سفـــر

ســریــع و راحت

خــونه پیــدا کن

تازه ها

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران، با شیوع بیماری...

چند پیشنهاد داغ برای گردشگری اطراف تهران

سفر در زیباترین جاده های ایران

سفر در زیباترین جاده های ایران، بارها برامون پیش اومده...

سفر در زیباترین جاده های ایران

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید. تقریبا همه ما اهداف...

با مزایای سفر انفرادی آشنا شوید

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟ اصطلاح ” عهد...

از شهر اسرارآمیز دقیانوس چه می دانید؟

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید. هرساله، بسیاری...

خنک ترین مناطق ایران برای تابستان را بشناسید

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟ همیشه وقتی...

چگونه با هزینه ی کم تری سفر کنیم؟

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین...

اجاره آپارتمان مبله شیراز از سایت شیرازروم در سریع ترین زمان